piątek, 19 lipca 2013

Trochę praktycznych informacji o Sarajevie, czyli o tym co się może przydać 
Woda w Sarajevie jest bardzo smaczna i pić ją można bez żadnych zahamowań prosto z kranu. Przy meczecie Gazi Husrev-bega, w sercu starego miasta, jest też źródełko.

Główne drogi w BiH (a wiele ich nie ma) są generalnie w lepszym stanie niż w Polsce. Jedyny odcinek autostrady, ale za to pusty i szeroki, zaczyna się krótko za Zenicą i prowadzi do Sarajeva. Opłata to 5.40KM, ale można zapłacić też w euro (wychodzi troszkę drożej). Z bocznymi drogami bywa różnie. Drogi zaznaczone na mapie jako mniejsze mogą być szutrowe.

Punktów widokowych w Sarajevie chyba nie da się policzyć. Niemal z każdego wzgórza miasto, szczególnie wieczorem, wygląda imponująco. Ja polecam 4 miejsca.
1. Avaz, to najwyższy na całych Bałkanach drapacz chmur. Znajduje się zaraz obok dworca kolejowego. Na 36 piętrze wieży jest płatny (1KM) punkt widokowy. Na 35 piętrze natomiast jest kawiarnia, więc można i napić się kawy i pocieszyć oko.
2. Kawiarnia Vidikovac położona jest wysoko powyżej dzielnicy Vratnik przy ul. Sedrenik. Stąd widok jest najrozleglejszy i najpiękniejszy. Kawiarnia jest czynna jedynie w sezonie.
3. Park Prinčeva to restauracja (troszkę droga, ale za to dobra) położona dokładnie na wprost Biblioteki, powyżej drogi tranzytowej na Pale, przy ul. Iza Hrida. Wieczorem, kiedy muezzini z pobliskich meczetów wzywają na modlitwę, atmosfera Sarajeva jest najwspanialsza.
4. Žuta i Bjela Tabija to pozostałości murów obronnych miasta. Žuta jest mniejsza i położona bliżej Baščaršiji, większa Bjela leży powyżej. Żeby do nich dojść trzeba iść w stronę muzułmańskiego cmentarza w dzielnicy Kovači. Obydwie budowle widać ze starego miasta.

W ruchu ulicznym obowiązuje zawsze i wszędzie zasada ograniczonego (mocno!) zaufania. W BiH jeździe się naprawdę ekstremalnie. Kierowcy są mało przyjaźni, trąbią (ze złości, ze zniecierpliwienia, bo zobaczyli znajomego, bo im się nudzi i tak po prostu), zajeżdżają drogę, nie włączają kierunkowskazów, nie zwracają uwagi, że piesi mają zielone światło i generalnie są królami szos. Tak więc można się spodziewać wszystkiego. Na drogach jest sporo policji, która bardzo chętnie łapie, więc jak jest 70 km/h to, żeby trąbili, wyprzedzali i pukali się przy tym w głowę, trzeba pamiętać, że nie mamy bośniackich blach i ewentualne ulgi nas nie obowiązują.

Internet w Sarajevie jest prawie w każdej kafejce i restauracji za darmo. A jeśli ktoś ma potrzebę popracowania z własnym laptopem to dobrym miejscem jest II piętro w centrum handlowym ALTA (obok hotelu Holiday Inn) - oprócz internetu są tutaj kanapy i kontakty. Na świeżym powietrzu z internetu można skorzystać na Vilsonovo Šetalište między Muzeum Historii a Muzeum Narodowym (WiFi).

Taxi jest bardzo popularne i dzięki temu też nie tak drogie. Stawka za kilometr od 1KM w górę + opłata początkowa 1,50KM. Przejazd z lotniska do starego miasta to ok. 17-20KM. Wcześniej warto zapytać ile będzie kosztował przejazd i czy cena ta obejmuje bagaż.

W Sarajevie są dwa dworce autobusowe. Większy znajduje się tuż obok głównego dworca kolejowego, mniejszy w serbskiej części miasta (Istočno Sarajevo) ok. 10 km od starego miasta. Dworce nie udzielają o sobie nawzajem informacji, więc w poszukiwaniu połączeń trzeba iść/zadzwonić i tu i tu. Mniejszy obsługuje generalnie połączenia z Republiką Serbską (Pale, Novi Sad, Foča), Serbią (Belgrad), Czarnogórą (Podgorica, Herceg Novi). Większy obsługuje połączenia międzynarodowe (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Chorwacja, Macedonia) i do wszystkich większych miast w BiH (Mostar, Zenica).
Jeśli ktoś będzie jechał z Belgradu to lepiej zapytać, na który dworzec autobus zmierza i ew. poprosić kierowcę o zatrzymanie się na wysokości starego miasta. Autobus nigdy nie zatrzymuje się na jednym i drugim dworcu. 
Autobusy nie są wcale tanie, więc tam gdzie można lepiej korzystać z pociągu. Za większy bagaż dodatkowo płaci się 2KM.
Na perony bezpłatnie wejść mogą tylko (oficjalnie) osoby posiadające bilet, pozostali, którzy chcieliby pomachać na pożegnanie, muszą zapłacić 1KM. 
Największe firmy autobusowe to: Centrotrans, Biss Tours, Autoprevoz, Globtour, Centrotrans A.D.
Rozkłady zarejestrowanych autobusów, które przekraczają granice w ramach Federacji i Republiki Serbskiej (mogą być częściowo nieaktualne) możecie znaleźć tu http://www.mkt.gov.ba/dokumenti/redovi_voznje/?id=2006

Ceny w Sarajevie i generalnie w BiH trochę różnią się od polskich raz w górę raz w dół. Jedzenie i chemia w sklepach są generalnie droższe. Benzyna jest tańsza: 1 litr 95 ok. 2,35KM. Taniej jest też w kawiarniach: ceny espresso i herbaty zaczynają się już od 1KM. Ceny w restauracjach są porównywalne do polskich, a często trochę tańsze (porcja 5 ćevapi ok. 3,50 KM).

Jeszcze do niedawna BiH nie istniała na mapach google. Teraz już istnieje, ale trzeba uważać bo zdarzają się błędy. Fajną stroną jest http://www.openstreetmap.org/.W informacji turystycznej na ul. Sarači, dworcu kolejowym i niektórych kawiarniach można też dostać mini praktyczny przewodnik po Sarajevie - Sarajevo Navigator, wydawany co miesiąc.

1 komentarz: