sobota, 1 czerwca 2013

103 białe i czerwone róże w Prijedorze
31 maja 1992 roku władze serbskie w multietnicznym Prijedorze wprowadziły nakaz oznaczenia domów na biało oraz noszenia białych opasek na ramieniu przez wszystkich nie-Serbów, a więc przede wszystkim Bośniaków i Chorwatów. W ten sposób ok. połowa mieszkańców miasta została "oznaczona". Mniej więcej w tym samym czasie w pobliżu Prijedora zostały utworzone trzy obozy koncentracyjne dla "oznaczonych" w Omarska, Keraterm i Trnopolje. 
W ramach czystek etnicznych w Prijedorze zginęło ok. 3170 nie-Serbów w tym 103 dzieci.
Teraz Prijedor jest drugim co do wielkości miastem w Republice Serbskiej, w którym nie ma żadnego śladu po czystkach. Władze miasta nie zgadzają się na jakąkolwiek formę upamiętnienia ofiar.
W dwudziestą rocznicę wprowadzenia nakazu oznaczenia się mieszkaniec Prijedora Emir Hodžić też się oznaczył i tak "oznaczony", bez słowa, samotnie stał na głównym placu miasta. Chciał przypomnieć o tragedii, która jest negowana.
W dwudziestą pierwszą rocznicę nakazu dzięki inicjatywie "Jer me se tiče" i Emirowi, w Dan bijelih traka, w Prijedorze "oznaczonych" było już ok. 300 osób. Byli młodzi ludzie z Banja Luki, Mostaru, Zenicy, Sarajeva, Tuzli i innych miast BiH. Było też sporo osób z Prijedora. My też tam byliśmy. Z białymi opaskami na ramieniu przeszliśmy deptakiem na główny plac w pokojowym marszu przeciw dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, wyznanie, poglądy i przeciw łamaniu praw człowieka. Młodzi ludzie, którzy siedzieli w kawiarenkach, patrzyli na nas zdziwieni. Myślę, że większość z nich nie wiedziała dlaczego tu jesteśmy. Nikt im nie powiedział o powodach.
Na głównym placu zostały złożone w kręgu 103 białe i czerwone róże, jedna dla jednego zabitego dziecka. Przy różach były przypięte karteczki z imieniem, nazwiskiem i wiekiem. 3, 5, 11, 17 lat. Do kręgu podeszła kobieta. Poprosiła swojego towarzysza, żeby pomógł jej kogoś znaleźć. Wiek 16 lat.
ps. Wieczorem szukałam informacji w internecie o tych wydarzeniach. Okazuje się, że historia jest uzależniona od języka, w którym jest pisana. Według serbskiej wikipedii w gminie Prijedor nie było żadnych większych incydentów w czasie Wojny.

...
...
...
...
...
...






...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz